Ice Network

Wagner, Gold highlight Grand Prix Series matchups

Prominent Team USA skaters selected for Skate America; Chen to debut
  • Ice Network on Facebook
  • Ice Network on Twitter
Ashley Wagner and Gracie Gold will face off at 2016 Skate America. -Getty Images

World silver medalist Ashley Wagner and two-time U.S. champion Gracie Gold will face off at 2016 Skate America in Hoffman Estates, Illinois, as the International Skating Union (ISU) announced Thursday the athlete selections for the 2016 Grand Prix Series.

In addition to Wagner and Gold, the Oct. 21-23 event is set to feature several other prominent members of Team USA. 

U.S. champion Adam Rippon will compete in the event for the fourth time, while Jason Brown is also set to take the ice in Illinois. U.S. pairs champions Tarah Kayne and Daniel O'Shea will attend the competition for a second straight year, while world ice dance silver medalists Maia Shibutani and Alex Shibutani look to land on the Skate America podium for the fourth time in as many tries. U.S. Figure Skating has reserved one "TBA" spot in each discipline.

2016 Skate America will also welcome several prominent international skaters, including three-time world champion Mao Asada. Olympic bronze medalist Denis Ten, world bronze medalist Boyang Jin, and world silver medalists Wenjing Sui and Cong Han are also set to compete at the event.

Members of Team USA making their Grand Prix Series debuts include U.S. silver medalist Nathan Chen (Trophée de France), Tyler Pierce (Trophée de France) and U.S. junior ice dance medalists Elliana Pogrebinsky and Alex Benoit (Rostelecom Cup).

Icenetwork will provide Season Pass subscribers with live coverage of every event in the 2016 Grand Prix Series, including the Grand Prix Final. Information about how to purchase the 2016-17 Season Pass will be made available later this summer.

Team USA assignments for 2016 Grand Prix Series:

Skate America -- Hoffman Estates, Illinois -- Oct. 21-23
 

Ladies: Gracie Gold; Ashley Wagner; TBA

Men: Jason Brown; Adam Rippon; TBA

Pairs: Tarah Kayne & Daniel O'Shea; Madeline Aaron & Max Settlage; TBA

Ice dance: Madison Hubbell & Zachary Donohue; Maia Shibutani & Alex Shibutani; TBA
 

Skate Canada -- Mississauga, Ontario -- Oct. 28-30
 

Ladies: Mirai Nagasu

Men: Grant Hochstein; Ross Miner

Pairs: Haven Denney & Brandon Frazier

Ice dance: Madison Chock & Evan Bates; Kaitlin Hawayek & Jean-Luc Baker
 

Rostelecom Cup -- Moscow -- Nov. 4-6

Ladies: Polina Edmunds; Courtney Hicks

Men: Max Aaron

Pairs: Alexa Scimeca Knierim & Chris Knierim

Ice dance: Madison Chock & Evan Bates; Elliana Pogrebinsky & Alex Benoit
 

Trophée de France -- Paris -- Nov. 11-13

Ladies: Gracie Gold; Tyler Pierce

Men: Nathan Chen; Adam Rippon

Pairs: Marissa Castelli & Mervin Tran

Ice dance: Madison Hubbell & Zachary Donohue

 

Cup of China -- Beijing -- Nov. 18-20

Ladies: Karen Chen; Courtney Hicks; Ashley Wagner

Men: Max Aaron; Ross Miner

Pairs: Alexa Scimeca Knierim & Chris Knierim

Ice dance: Anastasia Cannuscio & Colin McManus; Maia Shibutani & Alex Shibutani

 

NHK Trophy -- Sapporo, Japan -- Nov. 25-27

Ladies: Karen Chen; Polina Edmunds; Mirai Nagasu

Men: Jason Brown; Nathan Chen; Grant Hochstein

Pairs: Tarah Kayne & Daniel O'Shea

Ice dance: Kaitlin Hawayek & Jean-Luc Baker
 

2016 Skate America international selections:
 

Ladies: Gabrielle Daleman (CAN); Roberta Rodeghiero (ITA); Mao Asada (JPN); Mai Mihara (JPN); Kanako Murakami (JPN); So Youn Park (KOR); Angelina Kuchvalska (LAT); Julia Lipnitskaia (RUS); Serafima Sakhanovich (RUS) 


Men: Brendan Kerry (AUS); Jorik Hendrickx (BEL); Nam Nguyen (CAN); Boyang Jin (CHN); Daisuke Murakami (JPN); Shoma Uno (JPN); Denis Ten (KAZ); Maxim Kovtun (RUS); Sergei Voronov (RUS)


Pairs: Julianne Séguin & Charlie Bilodeau (CAN); Wenjing Sui & Cong Han (CHN); Vanessa James & Morgan Cipres (FRA); Kristina Astakhova & Alexei Rogonov (RUS); Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov (RUS)


Ice dance: Charlene Guignard & Marco Fabbri (ITA); Isabella Tobias & Ilia Tkachenko (ISR); Kana Muramoto & Chris Reed (JPN); Rebeka Kim & Kirill Minov (KOR); Ekaterina Bobrova & Dmitri Soloviev (RUS); Elena Ilinykh & Ruslan Zhiganshin (RUS)